2247.jpg

Лист I (рік 2014)

10.01.2015

Так непомітно-швидко ми перетнули рубіж року 2014 і вже простуємо новим незнаним шляхом, відкриваючи для себе наступні сторінки календаря, де читаємо:

«Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово» (Івана 1:1)

Пригадую, що саме цими словами у жовтні 2012р. ми розпочинали мистецький вечір «Живе слово», що стало підвалиною проекту «Відлуння минулого». Але все ж сьогодні я хочу звернутися до Слова, яке має здатність оживляти, рухати людські серця назустріч одне одному. У християнській практиці запорукою цьому часто стає піст. Нині ми маємо останній день Різдвяного посту, а у році їх загалом основних чотири. Про зміст та покликання посту далі мова.

            Якщо проаналізувати буденність сучасности, то ми непоодиноку стикаємося із тим, що врешті нищить та руйнує нас. Боротися зі станом смертности Біблія чітко радить в один спосіб: «постом та молитвою». Пригадаймо сорокадневий шлях Ісуса у пустелі, коли Він перед розп’яттям проходить ряд випробувань, зосереджуючись на пості та молитві.

            Природа посту – період духовного очищення. Як правило, люди зосереджують увагу на факторі дієти. Суто для очищення організму це неабияк значимо, але й певне загальне ослаблення тіла через брак їжі теж має свою роль. Особливо це важливо для імпульсивних та амбітних людей. Піст часто стає запорукою більш стриманим та адекватним реакціям на зовнішні подразнюючі чинники. Я б навіть сказав, що піст – це хороша запорука досвіду мудрости. Гадаю, що у пості не може бути чітких інструкцій для мас. Ти просто для самого себе маєш певну сформовану мету чи ціль та все робиш для того, щоб досягнути її. Піст вчить відчувати та помічати світ з усіма його деталями. Ряд ситуацій, подій, розмов нам вказують на те, що ми прагнемо збагнути. Особисто я намагаюся постувати уже понад 10 років, але лише тепер дійсно щиро радий посту, котрий завершується. Такий собі інсайт відбувся зі мною у ці тижні, що дало процес осмислення та усвідомлення багатьох речей. Багато для себе я збагнув у сфері театру та неабияк багато у сфері подружніх стосунків. Я справді маю стан внутрішньої радости, що не так часто переживаю.

 

            Звісно, ніхто не каже, що процес змін повинен обмежуватися часовими рамками посту, адже піст – це старт, основа змінам. Піст стимулює до регулярного самоаналізу та викорінення зі своєї свідомости усього  негативу, котрий лише стає тягарем у житті людини. Піст і є Словом, яке варто почути, усвідомити, прийняти та жити із ним.


06.01.14 р.Б. прмц. Євгенії

(Полтава)