LUB5a7420 ZemanSobotka

Чеський президент припускає можливість здійснення замаху на голову уряду

04.02.2016

Чеська Республіка, за словами прем'єр-міністра Богуслава Соботки, єдина країна в цивілізованому світі, де президент публічно закликає до вбивства глави уряду.

Таким чином соціал-демократ Соботка 26 січня цього року відреагував на заяву президента країни Мілоша Земана днем раніше про те, що прем'єра можна прибрати недемократичним шляхом тільки за допомогою "калашникова", повідомляє чеське видання Novinky.cz.

"Ми з великою ймовірністю єдина країна в цивілізованому світі, де президент публічно закликає до вбивства прем'єр-міністра. Я можу впоратися з цим, але мене турбує, що Земан лякає моїх дітей, сім'ю і друзів", - зазначив Соботка.

"Такі заяви президента я вважаю дурними, безглуздими, тому й не буду на них у цій абсолютно недоречній площині реагувати", - сказав він.

Прем'єр-міністр наполягає на тому, що відносини між прем'єр-міністром і президентом мають базуватися на професійному рівні.

"Задля належного функціонування держави я так і діятиму й надалі", - додав він.

Речник Празького граду Їржі Овчачек здивований реакцію очільника кабінету міністрів.

"Я не розумію, як когось може налякати просування демократичних вільних виборів і відмова від недемократичних рішень", - написав він у смс-повідомленні інтернет-виданню Novinky.cz.

За його словами, президент про підтримку або неприйняття чого-небудь не говорив, вогнепальна зброя згадується як один з варіантів, а саме недемократичний.

Як відомо, на запитання одного з учасників дискусії 25 січня в південноморавському містечку Тішнов, якого цікавило, як можна позбутися прем’єра Соботки, Земан відповів: "Демократична можливість лише одна - це вільні вибори. Недемократичною можливістю є калашников".

Політики Чеської соціал-демократичної партії, що входить в правлячу коаліцію, розкритикували висловлювання президента Чеської Республіки Мілоша Земана про «демократичний і недемократичний» способи відсторонення політика з поста прем'єра держави. Про це пише Радіо Прага.

Так, наприклад, міністр з прав людини і законодавства Їржі Дінстбір переконаний, що президент таким чином припускає можливість здійснення замаху на голову уряду. 

Міністр внутрішніх справ Мілан Хованец охарактеризував слова керівника країни як "несмачний жарт", за допомогою якого "підливається масло у вогонь"

За словами глави депутатів від провладної Чеської соціал-демократичної партії (ČSSD) Романа Скленака, такі заяви є неприйнятними для президента республіки.

"На мою думку, пану президентові такий жарт взагалі не личить. Визнавати вбивство як спосіб вирішення своїх переваг у питанні про владу не варто навіть жартома", - наголосив він.

Абсолютно неприйнятними і недоречними вважають слова Мілоша Земана голови обох палат чеського парламенту Мілан Штєх і Ян Гамачек (обидва ČSSD), проголошені ними у спільній заяві.

До слова, з критикою заяви президента Земана виступили в усіх чеських політичних таборах, у тому числі й представники політичної опозиції. Наприклад, пані Мирослава Нємцова від Громадянської демократичної партії (ODS) означила гумор президента Земана за низинний.

"Перш за все, на місці прем'єр-міністра, я би вберегла свою дружину від обов'язкового відвідання Лан (заміської резиденції чеського президента - А.К.) в перший день Нового року. Щоб дати зрозуміти, що щось подібне про мене президент не повинен говорити. А по-друге, навіть якщо подивитися на це з гумором, так це є дуже поганий і низинний гумор", - зауважила екс-спікер чеського парламенту.

Глава партії ТОП 09 Мирослав Калоусек у соцмережі facebook прокоментував слова президента таким чином: "Справжня рада державного мужа. Вона дорогого коштує саме зараз - у період істеричних війнушок, що видаються за "патріотичний опір".

Втім, представник партії АNО (ТАК) Мартін Комарек сказав, що з виключно логічної точки зору президент мав рацію.

"Але він повинен був заради справедливості додати, що ці два варіанти поширюються і на нього, і на всіх вільно обраних політиків, які не хочуть йти у відставку", - зіронізував Комарек.

Не залишилася ця подія і поза увагою української діаспори. Так, наприклад, Олекса Лівінський, редактор празького часопису "Пороги", зауважив на своїй сторінці у соцмережі facebook: "Земан, тіпок на зразок Януковича, "дожартувався" до того, що припустив вживання "калашнікова" для усунення прем'єра Соботки".
 
P.S. Згідно з грудневим дослідженням агентства STEM, велика частина громадян Чехії вважає, що президент Мілош Земан в більшій мірі створює для себе імідж "народного" глави держави і йому не вдається внести свій вклад в підняття престижу інституту президентства.

 

Джерела: 

http://www.novinky.cz/domaci/392911-sobotka-zeman-desi-moje-deti-rodinu-a-pratele.html

http://www.radio.cz/ru/rubrika/novosti/politiki-raskritikovali-prezidenta-za-vyskazyvanie-o-nedemokraticheskom-sposobe-otstavki-premera