405558 100604226729498 455649152 n

Під кремлівським кутом зору

05.02.2016

Проросійські погляди чеського президента Мілоша Земана вже ні для кого в світі не секрет. Особливо після появи у січні 2016 року документального фільму Ольги Мальчевської «Чеські друзі Кремля» - творчого проекту «Радіо Свобода» у співпраці з телеканалом «1+1». Стрічка акцентує увагу на тому, що Земан - єдиний президент в Євросоюзі, який публічно підтримав Кремль після анексії Криму, а також назвав російську агресію в Україні «громадянською війною», а українців – «бандерівцями».

Як відомо, у Чеській Республіці президентська влада є швидше номінальною, ніж реальною. Реальна влада, на щастя, зосереджена в руках більш прагматичного прем’єра в особі соціал-демократа Богуслава Соботки та його коаліційного кабінету міністрів. Здавалося б, після такої інформації можна нарешті заспокоїтись, мовляв, нехай гострий на язик «весільний генерал» і далі розважає своїми своєрідними виступами політичний бомонд 10-мільйонної держави та не робить при цьому жодної шкоди. Як би ж то не робив, але робить, та ще й яку.

За результатами опитування Центру дослідження громадської думки, проведеного в грудні 2015 року і січні 2016, 59% чеських громадян висловили довіру президенту республіки Мілошу Земану. Водночас довіра до уряду в цей період збереглася на рівні 44%, а найбільш низькі оцінки отримали обидві палати парламенту, яким довіряє лише третина респондентів. Такі дані оприлюднило «Радіо Прага».

Отже, можна припустити, що дві третини чеського суспільства, завдяки президенту Земану (чи разом із ним), опосередковано перебувають під інформаційним впливом білокам’яної, завдяки чому світові політичні події, у тому числі і в Україні, значна частина пересічних чеських громадян сприймають під кремлівським кутом зору. На відміну від сусідньої Польщі, де Україна мало не щодня у стрічці новин посідає провідне місце, в чеському медійному просторі новини з Києва рідкість, до того ж часто викликає сумнів об’єктивність наданої інформації.

Наведу лише один з прикладів. Так, депутат Європейського парламенту від Комуністичної партії Чехії та Моравії Їржі Машталка в чеському виданні лівого спрямування «Haló» 12 січня цього року розмістив статтю з промовистою назвою «Україна на порозі року – крок до темряви».

«Варто тільки узагальнити інформацію, що надходить з Києва, а також узяти кілька коментарів західних ЗМІ, і стає зрозумілим, що заголовок, ймовірно, не такий вже й далекий від реальності. І хоча Європейський Союз усіляко прагне накачати повітрям триваюче бездонне спорожнення рятувального кола, яке ще завдяки вливанням мільярдів з кишень європейських та американських платників податків тримає українську економіку на плаву, цей дірявий корабель дедалі глибше занурюється під воду», - не цурається витіюватих порівнянь у своєму матеріалі чеський комуніст.

З одного боку, нібито нічого крамольного євродепутат не написав, більшість українців на сьогодні налаштовані ще радикальніше. Але, з другого боку, йдеться про те, які висновки робить автор статті на підставі «узагальнених» коментарів та наведеної інформації. На жаль, жодних. Замість висновків – апокаліптичні візії українського сьогодення (і найближчого майбутнього) виключно в чорних тонах найстрашніших готичних романів.

«Величезна корупція, гіперінфляція, баланс над прірвою банкрутства, перетягування каната у змаганні за владу між олігархами, ненависний двобій між державними лідерами, лукавство політичних еліт з паспортами різних країн як страховки на випадок банкрутства і відходу від слави (...) А в усьому цьому ми якось загубили жителів України, для яких все стає ще більш дорожчим і все менш доступним. Для них, однак, має Київ спокусу у вигляді нібито дуже швидкого скасування візового режиму з ЄС. Щодо нього, втім, провідна європейська верхівка переминається з ноги на ногу і напускає туману, бо їм не хочеться з цим поспішати», - пише автор.

Саме тому, за твердженнями Їржі Машталка, нинішній рік для України, підбурений «до того ж провокаціями ЄС та США до щонайсуворіших антиросійських настроїв і вчинків», буде «кроком у темряву».

Передбачаю скептичні зауваги колег-журналістів: ну написав якийсь там маловідомий чеський комуніст у маловідомій партійній газетці кілька суб’єктивних думок, ну то й що,  яка від цього шкода? Ну хто у Чехії читає подібну маячню? А якщо й читають, то одиниці, чи не так?

Ні, не так. По-перше, Їржі Машталка не якийсь там рядовий чеський комуніст, а депутат Європейського парламенту, заступник голови делегації Європарламенту в комітеті парламентської співпраці Європейський союз – Росія, тобто більш-менш відома особа у певних політичних колах. По-друге, він є носієм (і при цьому активним дописувачем) близьких до Кремля поглядів на Україну, за що, зокрема, 29 січня ц.р. російський президент Володимир Путін разом з 10-ма іншими іноземцями відзначив його орденом Дружби народів. Як і варто було очікувати, цю подію чеські ЗМІ не обминули своєю увагою, а отже вкотре допомогли «пропіарити» новоспеченого орденоносця.

І, нарешті, по-третє, завдяки можливостям Інтернету, аудиторія читачів і прихильників як президента Земана, так і євродепутата Машталка зростає в декілька разів і перетворюється із простих споживачів інформації на її співтворців. Ось, наприклад, які коментарі з’явилися на сайті halonoviny.cz після оприлюднення «невинної» статті чеського комуніста.

hajek.jiri 51:

«Мені цікаво, як довго українці ще дозволятимуть себе дурити і відтягуватимуть розв’язання реальних проблем залученням до помилкових "рішень", таких як, наприклад, "агресія" РФ».

Fronda:

«Україна після Югославії є другою країною, де Захід за допомогою сили виступив проти демократично обраної влади (мається на увазі президентство Віктора Януковича. – А.К.) і встановив маріонетковий режим. Що стосується України, таким новим режимом є наразі жорстока диктатура, що розтоптала елементарні права людини. Де поділися всі ті гарні промови про свободу і демократію? Американський режим зі своїми союзниками знову і знову підтверджує, що його цікавлять тільки влада і гроші».

Таким чином ми і наблизилися до закономірного результату: відносини Чеської Республіки з Росією в 2015 році, на думку населення, покращилися, з Німеччиною, навпаки, погіршилися. Такі дані стали відомі з опитування, проведеного Центром з дослідження громадської думки, результати якого були в понеділок надані Чеському інформаційному агентству (ČTK).

Так, відносини з Росією в грудні позитивно оцінювало 60% чеських громадян. Навпаки, число людей, які вважали відносини Чехії та Німеччини хорошими, знизилося з 94% до 82%. Невелике погіршення оцінки відносин було і відзначено відносно США (з 86% до 81%).

Найкраще чехи оцінюють відносини зі Словаччиною, за нею йдуть Австрія та Польща.

«А де ж тут українці, які з-поміж усіх іноземців Чехії посідають за кількістю перше місце?», - спитаєте ви. Мушу вас розчарувати: нас у цьому списку немає. Проте у рейтингу ненависті чехів до чужинців ми з вами на "почесному" другому місці. Після циган.

На світлині Радіо Свобода: Їржі Машталка.

Джерела:

http://www.radiosvoboda.org/content/news/27528477.html

https://www.kscm.cz/z-medii/103856/putin-vyznamenal-mastalku

http://zpravy.idnes.cz/komunisticky-europoslanec-mastalka-obdrzel-od-putina-rad-pratelstvi-1kq-/zahranicni.aspx?c=A160202_140550_zahranicni_fka

http://www.halonoviny.cz/articles/view/42129985

http://www.radio.cz/ru/rubrika/novosti/pochti-60-pct-chexov-doveryayut-svoemu-prezidentu